Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
8 iyünnıñ 2023 - 01:06
#

Taqımımız

Aydın TAŞ,
Baş Yayın İdarecisi ve QHA Türkiyedeki Alâqa Bürosınıñ müdiri

2008 senesinden bu küngece faal bir jurnalisttir. Türkiye ve yurt tışındaki halqara gazeta ve televizion qurulışlarında mühbirlik, muarrirlik, programma tedarikçiligi, yayın müdirligi ve temsilcilik vazifelerinde çalışıp kelgendir. Türkiye ve türkiy dünyasınen bağlı sotsiologik ve siyasiy mevzularda ihtisas saibidir. Türkiye ve yurt tışında köşe yazılarınıñ közeticiligini yaptı. Eyi derecede almanca ve orta seviyede inglizce qonuşabilmekte, ayrıca Azerbaycan ve Qırım başta olmaq üzre türk lehçelerine akimdir. 2018 senesi fevral ayında QHAda çalışmağa başladı.

Ömer Cihad KAYA,
Tüzetici

Jurnalistlikke stajor muarrir olaraq başladı. QHAda türkçe saife tüzeticisi ve mühbir olaraq vazife yapmaqta. Agentlikniñ esas maqsatlarından biri olğan Türkiyedeki ve dünyadaki qırımtatar diasporası içün haberler azırlamaqta. İhtisas alanı başta Orta Asiya Türkiy Cumhuriyetleri olmaq üzre türkiy halqlar dünyasınen meşğul. Qırımtatarca başta olmaq üzre türk tili ve lehçelerine akimdir. Eyi derecede inglizce ve başlanğıç seviyede fransızca bilmekte. Aqdeñiz Universiteti Sotsial İlimler İnstitutı Siyaset İlmi kafedrasında diplomını azırlamaqta ve yurt içinde em yurt tışında tış siyaset, siyaset ilmi ve halqara munasebetler alanlarında akademik kongreslerde ilmiy maqalelernen çıqış yapmaqta. 2018 senesi oktâbr ayında QHA taqımına qoşuldı.

Ozan Barış ERİM,
Tüzetici

Jurnalistika saasında 2014 senesi çalışıp başladı. Halqara gazeta, mecmua ve televizion qurulışlarında mühbirlik, tüzeticilik, programma alıpbarıcılığı yaptı. Ayrıca, bir mer ve deputatnıñ matbuat mesleatçısı vazifesinde bulundı. Türkiye siyaseti ve içtimaiy media ihtisas saibidir. Künlük haberlerden ğayrı hususiy reportajlar ile bildirüvler alaraq, haber aqışına isse qoşıp kelmektedir. 2019 senesi oktâbr ayında QHAda çalışmağa başladı.

Mehmet Berk YALTIRIK,
Afta soñu tüzeticisi

2016 sentâbr ayından bu küngece QHA Türkçede vazife yapmaqta. Al-azırda afta soñu saife tüzeticiligi yapa. Ayrıca, afta soñu oquyıcılarnı meraqlandırğan maqaleler azırlamaqta. Türkiye içinde qorqu ikâyeleri saasında şuret qazanğan birisi olaraq, kitapları halqara miqyasta mukâfatlarğa lâyıq körülgendir. Trakiya Universiteti Tarih kafedrasında doktorlıq dissertatsiyasını azırlamaqta.

Elzara İŞÇEN,
Terciman

QHA Türkçe servisine ukraince ve rusça menbalı haberlerniñ tercimesini yapmaqta. 2015 senesi noyabr ayında QHAda çalışmağa başladı.

Elvina HALİLOVA,
Mühbir ve Terciman

Jurnalistika saasında 2017 senesi çalışıp başladı. Radio, televizion qurulışlarında mühbirlik, programma alıpbarıcılığı yaptı. Qırımtatarlarnen alâqalı medeniy programmalar ve proyektlerge idarecilik etti. Ukraina Malümat Nazirligi matbuat hızmetinde tercimanlıq yaptı. Qırım ve Ukraina mevzusında malümatlar azırlağanda haber aqışına issesini qoşıp kelmekte. 2019 senesiniñ oktâbr ayında QHA Türkçede çalışmağa başladı.

Ayyıldız Huri KAPTAN,
Mühbir

Jurnalistlikke stajor mühbir olaraq 2019 mayıs ayında QHAda başladı. Aktual, sport, tasil ve turmuş haberlerinden ğayrı hususiy reportajlar ve haberler azırlamaqta.

Canan Kevser SARITEPE,
Mühbir (inglizce)

Jurnalistlikke 2018 senesi foto mühbir ve video jusnalist olaraq başladı. Bu saada video haberler, fotolar, programmalar ve vesiqalı filmlerniñ çekiş ve qurğusını yaptı. Daa evel reklama ve film proyektlerinde idareci, montaj idarecisi ve çeşit türlü vazifelerde yer aldı. Kino, reklama, media ve işletme idareciligi saalarında mütehassıstır. İleri seviyede inglizce, orta seviye rusça ve ukraince, başlanğıç seviyede ispanca ve almanca bilmektedir. 2020 fevral ayında QHAda çalışmağa başladı.

Emrah AKSEL,
Montaj idarecisi ve Operator

2009 senesinden bu küngece mediada faal olaraq çalışmaqta. Türkiyedeki halqara miqyastaki televizion ve production qurulışlarında idarecilik, montaj idarecisi, montaj operatorı, körüniş idareciligi vazifelerinde çalıştı. 2020 mart ayında QHAda çalışmağa başladı.

Qırımcanıñ Muarriri,
Terciman

Tercimanlıqqa 2020 senesi muarrir olaraq başladı. Qırımtatar tili ve folklorınen alâqalı proyektlerde iştirak etti. QHA Qırımca saifesinden mesül. 2021 senesi QHAda çalışmağa başladı.

Yevhen BEREZOVSKIY,
Yayın muarriri

2010 yılından itibaren jurnalistliknen oğraşmaqta. Arbiy yayınlarnıñ muarriri, avtomobil meavzuatında jurnalisti ve ihtisasiy tercimanı olaraq işlerde tecribesi bar. Soñ eki yıl devamında Rusiye tarafından işğal etilgen ukrain topraqları mevzuatınen oğraşmaqta. Vazifeleri arasında QHA içün haber qıdıruv, muarririyet ve yayınlav kirmekte. İlâve olaraq, ‘İntervyü’, ‘Talil’ ve ‘Birer birer’ rubrikalarınıñ malümatı üzerinde çalışmaqtadır.

Darya KOMARNITSKA,
Yapı muarriri

Dülberlik ve keyfiyetni seve. İşbu mediada közleriñiz keyfiyetsiz fotolardan zarar körmesin dep oğraşa. Çubarov ve Kolomoyskiy, Brigitte Macron ve Melania Trumpnı bir-birinden ayırabile. Fotolar operativ ve aktual olmalarına diqqat ete. On yıldan ziyade foto, video ve olarnıñ postproductionınen oğraşa. 2017 senesinden berli ‘Qırım haberleri’ taqımındadır. Dramaturgiya ve kino yapıluvınen meraqlana. Aveskâr olaraq filmler çıqara.

Asif ALİYEV,
Jurnalist

Siyasiy ve arbiy mevzuatlarınıñ mütehassısıdır, işğal etilgen Qırımdaki Rusiye repressiv maşnası tarafından meydanğa çıqqan areketlerniñ eksperti. Halqara siyasetinen meraqlana, Türkiyede yer alğan vaqialarnıñ közeticisi.

Tetâna İVANEVIÇ,
Jurnalist

Haber jurnalistikası saasında 25 yıl devamında çalışmaqta: mühbir ve muarrir olaraq neşir ve internet-media, haber agentlikleri, iqtisadiy ve içtimaiy yaşayış saalarında vazifede bulundı. Rusiye tarafından Ukrainağa qarşı agressiya başlatılğanından berli arbiy ve siyasiy mevzular, işğal etilgen Qırım ve Donbass etrafındaki vaqialarnıñ talili ve közeticiligi mevzuatlarınen oğraşam. Bütün ukrain topraqlarınıñ azar etilüvine ve agressor ülkesiniñ yıqıluvı ğzerinde çalışa. ‘Qırım haberleri’ taqımında 2016 senesinden berli çalışmaqta.

İrına TREBUNSKIH,
Jurnalist

Jurnalistika saasında 2014 senesinden berli çalışıp kelmekte. Em umumukrain haber sitelerinde, em de maaliy matbaa neşirde: haberler, reportajlar, taliliy malümat. İnsan aqqı qorçalanuvı, diskriminatsiyağa qarşı tirenüv, Ukrainanıñ tıp ve idariy-territorial saalarındaki islâat mevzularınen meraqlana. Yahşı yazılğan haber, qısqaca, kölemli, kerçek ve doğru qullanılğan ıstılâatnen yazılğan bir haberdir. Bunıñ üzerinde 2018 senesinden itibaren çalışıp kelmekte.

Bohdan DATSÜK,
Foto, video ve postproduction

Oturıp yapılğan iş tarzı oña kelişmey, şunıñ içün yahşı bir kadr yapmaq içün insanlarnıñ artından çapqalay. Reportajlar ve portret çekişleri, intervyü, bundan soñ ise postproduction – bularnıñ episi onıñ vazifesine kire. Bediiy çekişlernen aman-aman 10 yıldan berli oğraşa, media saasınen – 7 yıl qadar, QHA taqımına ise, 2016 senesi qoşuldı.

Nadiya MİLORADOVA,
İdariy faaliyetlerniñ meneceri

İdariy, kadr, kommunikatsiya, vesiqa meselerinenden mesüliyetli. Ofisniñ stabil bir şekilde çalışması içün bütün kerekli işinen oğraşa. QHAda 2015 senesinden itibaren çalışa.

QHA Qırımtatarca yayın siyaseti

Qırım Haber Agentligi qırımtatarca servisi, matbuat – meslek printsiplerine ve Qırımtatar Milliy Areketiniñ printsiplerine uymağa söz berdi. Bu çerçivede teşkil etilgen yayın siyasetine uyğun olğanı tasdıqlanmağan er angi bir malümat kerçektir dep yayınlanamaz. Ancaq zaruriy allarda bazı malümat ve azırlavlar tasdıqlanmağanını bildirmek şartınen yayınlanabile.

Haberlerde Qırım ve Ukraina kündeligi ilk olaraq azırlanır, künlük ve aftalıq kündelik buña esaslanıp şekillenir. Türkiye ve çeteldeki qırımtatar diasporalarına işançlı malümat aqışı teminlene. Ayrıca, Qırım ve qırımtatarlarnıñ da parçası olğan bütün türkiy dünyadan alınğan haberler qırımtatar tilinde teklif etilir.