Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
8 iyünnıñ 2023 - 02:20
#
14 fevralnıñ 2021, 22:46

Rusya'nın "Sözcü'sü" mü, yoksa kara propaganda kurbanı mı?

Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeniaydintas@qha.com.tr

Ocak ayının 22’sinde Türkiye’de en çok okunan bir gazetenin internet sayfasında manşet!

“Ukrayna önce satın aldı… Sonra Türk SİHA’larına karşı silah yaptı”

Konu İHA/SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) olunca diğer kopyala ve yapıştırcı medya da üzerine atladı.

Nasıl atlamasın, değil mi? Azerbaycan’ın Karabağ harekatında destan yazarak ulaştığı zaferde en önemli silahlardan biri Türk SİHA‘larıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar‘ın teknik müdürlüğünü yaptığı Baykar’ın bu silahları dünyanın takdirini toplamış, beğenisini kazanmış… Tıpkı Fatih Sultan Mehmet’in Şahi topu gibi savaş tarihinde yeni bir çığır açmış; Türk milletinin övündüğü, gururlandığı bir silah olmuş.

Günümüzün ve geleceğin savaş stratejilerinde bu İHA ve SİHA’ların yeri artık olmazsa, olmaz. Sadece Azerbaycan değil, daha Karabağ harekatı başlamadan önce Ukrayna da bu İHA ve SİHA’larımızla ilgilendi, birlikte projeler yapıldı, hatta satın alındı. Birlikte çalışmalar yürütülüyor.

İşte bu kadar başarılı olmuş, Karabağ harekatında kendini ispatlamış bu silah hakkında her hangi olumsuz bir haberin çıkması, Türk milletinin tepkisini çekmeye fazlasıyla yeterdi. Bu durum, kara propaganda yapmak isteyen çevreler için bulunmaz bir fırsat olurdu.

Türk Savunma Sanayisinin son zamanlarda başarılı girişimleri Batı’da pek olumlu karşılanmadığından bu kara propagandayı yapacak çevreler arasında ABD, Almanya, Fransa gibi ülkeler aklınıza gelebilir… Ancak kara propaganda konusunda dünyada en maharetli ülke, ABD seçimlerini bile manipule ettiği ispatlanan Rusya’dır.

Sözcü gazetesinin 22 Ocak 2021 tarihinde manşetten verdiği başlığı hatırlayalım: “Ukrayna önce satın aldı… Sonra Türk SİHA’larına karşı silah yaptı”

Özetinde ise şunu cümleler yer alıyor: “Türkiye’den Bayraktar TB2 alan Ukrayna, Türk SİHA’larına karşı bir silah geliştirdi. Cobra-AntiDrone adı verilen silahın önleme yüksekliği 2 kilometre, savaş yarıçapı ise 5 kilometre.”

Bu haberi gören birçok kişi, teşbihte hata olmaz, “Aman Allah’ım, bizim dost ve stratejik ortak dediğimiz Ukrayna bunu bize nasıl yapar. Bunlara güvenilmez. Alçaklık bu!” ve benzeri cümleler kurmuştur. “Ukrayna SİHA’larımıza karşı silah yaptı” bu hafızalarda yer edinmiştir.

TÜRK MİLLETİ NEDEN HEDEF KİTLE, SİHA’LAR NEDEN ARAÇ OLARAK SEÇİLDİ?

Rusya, Ukrayna ile savaş halinde. Kadim Türk yurdu Kırım’ı 2014 yılında işgal ettiği gibi, aynı yıl Donbas bölgesinde de ayrılıkçı teröristleri destekleyerek, dolaylı olarak burayı da işgal etmiş durumdadır. Böylece işgalci Rusya, bir haberle bir yandan Ukrayna aleyhinde kara propaganda faaliyetini yürütürken, diğer yandan Türkiye’de Ukrayna’ya olan sempatiyi kırmak için sürekli dezenformasyon yapmaktadır.

Kara propagandanın bir özelliği de ortaya sürdüğü yalan ortaya çıksa bile büyük kesim bundan haberi olmuyor veya ortaya atılan yalan kadar aksinin ispat edilmesi yeteri kadar alıcı bulmuyor.

RUSYA’NIN SÖZCÜ’SÜ MÜ? KARA PROPAGANDA KURBANI MI?

Sözcü gazetesinde Ali Gülen imzalı çıkan bu haberin nasıl bir Rus kara propaganda ürünü olduğunu size biraz daha ayrıntılı anlatacağım. Elbette şunu da belirtmekte fayda var, Sözcü gazetesi ve haberin müellifi bu kara propagandanın tuzağına düşmüş olabilirler, fakat her türlü kabahatlidirler. Çünkü haberin doğruluğu araştırılmamıştır. Aksi durumda ise şu soruyu sormak gerekiyor, Rusya’nın Sözcü’sü müsünüz?

Yaptığım araştırmalar sonucunda haberde imzası bulunan kişinin söz konusu haberi, droneler ile ilgili ingizlice içerikli haberler yapan “suasnews.com” sayfasından faydalanarak ya da buradaki yazıyı kopyalayan başka bir sayfadan Türkçeye çevirerek servis etmiş. Bu sayfanın Rus kara propaganda ağıyla bir bağlantısı olup, olmadığı hakkında bir yorumda bulunamam. Ancak onlar da kaynaklarını bu anti-droneleri üreten firmaya dayandırıyor.

İNTERNET SAYFASINDA İLETİŞİM BİLGİSİ BİLE YOK

Ali Gülen, Sözcü’deki haberde bu ürünün adını Cobra-AntiDrone olarak veriyor ama aslında bu firmanın adı. Sözde firmanın internet sayfasına baktığımızda ürünün adından bahsedilmiyor. İnternet sayfasında bir nokta özellikle dikkatimi çekiyor. Her sayfanın altında “Ukraine, Kyiv” yazıyor. Ukrayna firması olduğuna sürekli her sayfada vurgu yapılıyor. Sözde anti drone silahının çizimleri yer alıyor ama teknik bilgileri, bu işten anlayanlar daha iyi bilirler, çok acemice verilmiş.

Sayfayı biraz incelediğimizde, iletişim bilgileri yer almıyor. Ne bir telefon, ne de bir adres var. Sadece bir eposta adresi, mesaj gönderme kutusu ve altta Kıyiv’in merkezini gösteren bir harita. Bu noktadan sonra zaten buram buram kara propaganda kokan haber hakkında daha fazla şüphem kalmadı. Yine de bazı bilgileri teyit etmek için araştırdım.

Internet alan adı “cobra-antirdrone.com” hakkında araştırma yaptım. Alan adı haber yayınlanmadan sadece bir hafta önce 16 Ocak 2021 tarihinde satın alınmış.

Sözde firmanın web sayfası ve her sayfasında Ukrayna vurgusu

BÖYLE BİR ŞİRKET YOK

Yeni kurulmuştur tezini ve aslında söz konusu iddiayı tamamen çürütmek için işi sağlama almak için merkezimiz QHA Kıyiv bürosuyla görüştüm ve ayrıca bazı bilgileri edinmek için Kıyiv’de avukatlık yapan hukukçu Evren Damyan’dan yardım aldım. Elde ettiğimiz bilgilere göre Ukrayna’da kayıtlı böyle bir şirket yok. Ne Ukrayna Ticaret Sicilinde, ne de başka yer de bu firmanın adı yer almıyor.

BAYKAR YETKİLİSİNİN YORUMU

Kara propaganda haberiyle ilgili Baykar’dan bir yetkilinin görüşüne de başvurup, bu iddiayı nasıl değerlendirdiklerini sorduğumda, “bu tip haberler Ukrayna ile ilişkilerimize zarar vermez, tam aksine daha da güçlü kılar. Bu tip haberlerin çıkması doğal. Baykar başarılı işler yapıyor. Ukrayna ile iyi bir iş birliğimiz var.” yanıtını aldım.

BİR RUS KARA PROPAGANDASI DAHA ÇÖKTÜ…

Türk milleti her gün sürekli Rus kara propagandasına maruz kalıyor. Bunun çoğunu farketmiyorsunuz, bizler de hepsini göremiyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, kara propaganda ve dezenforasyon konusunda dünyanın en becerikli ülkesi Sovyetler Birliği kalıntısı Rusya Federasyonu’dur.

Rus devletinin resmi kara propaganda ajansı Sputnik bir dönem Türkiye çok rağbet gördü. Türkiye, Türk dünyası ve özellikle Kırımla ilgili 10 cümlelik haber servis etmişlerse, bilin ki 2-3 doğru cümlenin yanına 7-8 yanlış veya kasıtlı cümleler eklemişlerdir. Türkiye’de bunlarla bağlantılı, dostluk kurmuş sözde gazeteciler vardır. Rus kara propagandasına bu kişiler aracılığıyla başka medya kuruluşları aracılığıyla da maruz kalabilirsiniz.

Rus kara propaganda makinesinin ülkemiz basınında bu kadar etkili olması da uzun yıllar çalışmalarının ürünüdür. Düşünün ki daha üniversitede gazetecilik bölümünde okuyan seçme öğrenciler çeşitli sertifikalar, konferanslar, paneller düzenlenerek; Rusya’ya götürülüyor, ilişkiler kuruluyor, geleceğe tohumlar atılıyor.

Son sözüm,

Türk milleti hiç ummadığı şekilde Rus kara propagandasına ve dezenformasyonuna maruz kalıyor. Bu sebeple Türkiye’de de Avrupa’nın ve ABD’nin aldığı gibi kısıtlayıcı ve uyarıcı önlemler alınmasının vakti çoktan gelmiştir ve geçmektedir.

Dezenformasyona karşı gerekli önlemler ve yaptırımlar uygulanana kadar, okuyucular doğru ile yanlışı, gerçek ile sahteyi ayırt etmeyi öğrenmeye teşvik edilmeli, uygulamalar gösterilmeli ve hatta televizyonlarda kamu spotu olarak verilmelidir.

Müellifniñ başqa tüşünceleri

Başqa müellifler