WhatsApp’ın güncelleme duyurusunun ardından vatandaşın kararı ne olacak?

Video
Ayyıldız Huri Kaptan
15 yanvarnıñ 2021, 22:07
Ayyıldız Huri Kaptan
15 yanvarnıñ 2021, 22:07

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde güncelleyeceğini duyurmasının ardından kullanıcıların akıllarındaki soru işareti ve tepkiler günden güne arttı. QHA, vatandaşlara WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini kullanıcılarına kabul ettirmeye zorlamasının ardından kararlarının ne olacağını sordu.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan haberleşme uygulaması WhatsApp, 9 Ocak 2021 kişisel verilerin birçok şirketle paylaşımına olanak tanıyan sözleşmeyi yenileyeceğini duyurdu. Kişisel verilerin ve gönderilerin, Facebook tarafından işlenmesini içeren sözleşmeyi kabul etmeyenler, 8 Şubat 2021’den itibaren uygulamadan faydalanamayacak. WhatsApp, gizlilik sözleşmesini Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden farklı olarak, Türkiye dahil birçok ülkede bu kurallara zorunlu olarak tabi olunmasını istedi.

WhatsApp’ın gelen tepkiler üzerine geri adım attığı yönünde iddialar gündeme gelse de kararın aksi yönünde resmi açıklama gelmedi. Bunun üzerine WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini kullanıcılarına kabul ettirmeye zorlamasıyla, uygulamaya tepkiler büyüdü ve kullanıcılar farklı alternatif arayışına girdi. Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ın güncelleme kararına ilişkin görüşlerini öğrendi.

https://qr.qha.com.ua/haberler/kisisel-verileri-koruma-kurulu-whatsapp-in-zorunlu-guncelleme-kararini-gorusecek/293509/